RNCF2512DTC1K58
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC1K58
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.58K OHM 0.5% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
1.58kOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RNCF
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.75W 3/4W