RNCF2512DTC1K40
Mfr.Part #
RNCF2512DTC1K40
Description
RES 1.4K OHM 0.5% 3/4W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Automotive AEC-Q200
Mount :
RECTANGULAR
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
1.4kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNCF2512DTC1K40
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.4kOhm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C