RNCF2512DTC1K24
Mfr.Part #
RNCF2512DTC1K24
Description
RES 1.24K OHM 0.5% 3/4W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Resistance :
1.24kOhm
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512DTC1K24
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.24kOhm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C