RNCF2512DTC1K07
Mfr.Part #
RNCF2512DTC1K07
Description
RES 1.07K OHM 0.5% 3/4W 2512
Resistance :
1.07kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
12 Weeks
Datasheets
RNCF2512DTC1K07
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.07kOhm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C