RNCF2512DTC1K05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC1K05
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.05K OHM 0.5% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistance :
1.05kohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Additional Feature :
PRECISION
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
RNCF
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C