RNCF2512DTC18K0
Mfr.Part #
RNCF2512DTC18K0
Description
RES 18K OHM 0.5% 1/2W 2512
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
18kOhm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
150V
Datasheets
RNCF2512DTC18K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 18kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C