RNCF2512DTC174K
Mfr.Part #
RNCF2512DTC174K
Description
RES 174K OHM 0.5% 1/2W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
174kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Working Voltage :
150V
2512 (6432 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
RNCF2512DTC174K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 174kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C