RNCF2512DTC16K0
Mfr.Part #
RNCF2512DTC16K0
Description
RES 16K OHM 0.5% 1/2W 2512
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Working Voltage :
150V
Resistance :
16kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF2512DTC16K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 16kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C