RNCF2512DTC165R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC165R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 165 OHM 0.5% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
165Ohm
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RNCF
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
PRECISION
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
500mW
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RNCF2512DTC165R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 165Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C