RNCF2512DTC158R
Mfr.Part #
RNCF2512DTC158R
Description
RES 158 OHM 0.5% 3/4W 2512
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
158Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Power Rating :
500mW
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Additional Feature :
PRECISION
Datasheets
RNCF2512DTC158R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 158Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C