RNCF2512DTC158K
Mfr.Part #
RNCF2512DTC158K
Description
RES 158K OHM 0.5% 1/2W 2512
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RNCF
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
158kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
2
Datasheets
RNCF2512DTC158K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 158kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C