RNCF2512DTC154R
Mfr.Part #
RNCF2512DTC154R
Description
RES 154 OHM 0.5% 3/4W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
yes
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
154Ohm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Datasheets
RNCF2512DTC154R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 154Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C