RNCF2512DTC14K7
Mfr.Part #
RNCF2512DTC14K7
Description
RES 14.7K OHM 0.5% 1/2W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e3
RECTANGULAR
Working Voltage :
150V
Resistance :
14.7kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
500mW
Thin Film
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512DTC14K7
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 14.7kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C