RNCF2512DTC14K0
Mfr.Part #
RNCF2512DTC14K0
Description
RES 14K OHM 0.5% 1/2W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
14kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Surface Mount
Datasheets
RNCF2512DTC14K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 14kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C