RNCF2512DTC143K
Mfr.Part #
RNCF2512DTC143K
Description
RES 143K OHM 0.5% 1/2W 2512
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
143kOhm
RNCF
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Ratings :
AEC-Q200
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2512DTC143K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 143kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C