RNCF2512DTC140R
Mfr.Part #
RNCF2512DTC140R
Description
RES 140 OHM 0.5% 3/4W 2512
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
140Ohm
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Datasheets
RNCF2512DTC140R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 140Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C