RNCF2512DTC140K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC140K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 140K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Resistance :
140kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RNCF
Working Voltage :
150V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C