RNCF2512DTC130K
Mfr.Part #
RNCF2512DTC130K
Description
RES 130K OHM 0.5% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
130kOhm
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
2512 (6432 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNCF2512DTC130K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 130kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C