RNCF2512DTC12R1
Mfr.Part #
RNCF2512DTC12R1
Description
RES 12.1 OHM 0.5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
12.1Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RNCF2512DTC12R1
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 12.1Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C