RNCF2512DTC12R0
Mfr.Part #
RNCF2512DTC12R0
Description
RES 12 OHM 0.5% 1W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
12Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RNCF2512DTC12R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 12Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C