RNCF2512DTC12K4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC12K4
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 12.4K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RNCF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±0.5%
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Working Voltage :
150V
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
PRECISION
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power Rating :
500mW
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
12.4kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RNCF2512DTC12K4
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 12.4kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C