RNCF2512DTC120K
Mfr.Part #
RNCF2512DTC120K
Description
RES 120K OHM 0.5% 1/2W 2512
WRAPAROUND
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
120kOhm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Datasheets
RNCF2512DTC120K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 120kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C