RNCF2512DTC11R8
Mfr.Part #
RNCF2512DTC11R8
Description
RES 11.8 OHM 0.5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
11.8Ohm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RNCF2512DTC11R8
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 11.8Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C