RNCF2512DTC11K5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC11K5
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 11.5K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Working Voltage :
150V
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Mount :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
11.5kOhm
Series :
RNCF
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Ratings :
AEC-Q200
Additional Feature :
PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF2512DTC11K5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 11.5kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C