RNCF2512DTC118R
Mfr.Part #
RNCF2512DTC118R
Description
RES 118 OHM 0.5% 3/4W 2512
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
118Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF2512DTC118R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 118Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C