RNCF2512DKE9R53
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DKE9R53
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 9.53 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
PRECISION
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
9.53Ohm
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RNCF
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF2512DKE9R53
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 9.53Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C