RNCF2512DKE88K7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DKE88K7
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 88.7K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Working Voltage :
150V
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±0.5%
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
88.7kOhm
Series :
RNCF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCF2512DKE88K7
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 88.7kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C