RNCF2512DKE7K68
Mfr.Part #
RNCF2512DKE7K68
Description
RES 7.68K OHM 0.5% 1/2W 2512
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
7.68kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Datasheets
RNCF2512DKE7K68
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 7.68kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C