RNCF2512DKE7K15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DKE7K15
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 7.15K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
500mW
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
Series :
RNCF
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistance :
7.15kOhm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RNCF2512DKE7K15
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 7.15kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C