RNCF2512DKE5R23
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DKE5R23
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.23 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Additional Feature :
PRECISION
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.23Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
RNCF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512DKE5R23
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.23Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C