RNCF2512DKE5K10
Mfr.Part #
RNCF2512DKE5K10
Description
RES 5.1K OHM 0.5% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
150V
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
5.1kohm
Datasheets
RNCF2512DKE5K10
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.1kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C