RNCF2512DKE51K1
Mfr.Part #
RNCF2512DKE51K1
Description
RES 51.1K OHM 0.5% 1/2W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
51.1kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
150V
Power Rating :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2512DKE51K1
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 51.1kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C