RNCF2512DKE499K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DKE499K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 499K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
PRECISION
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Series :
RNCF
Working Voltage :
150V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
500mW
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
499kOhm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Datasheets
RNCF2512DKE499K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 499kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C