RNCF2512DKE37R4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DKE37R4
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 37.4 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
500mW
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
37.4Ohm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Additional Feature :
PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNCF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
1W
Datasheets
RNCF2512DKE37R4
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 37.4Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C