RNCF2512DKE2R61
Mfr.Part #
RNCF2512DKE2R61
Description
RES 2.61 OHM 0.5% 1W 2512
Power Rating :
500mW
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
2.61Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
Published :
Power (Watts) :
1W
Additional Feature :
PRECISION
Datasheets
RNCF2512DKE2R61
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.61Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C