RNCF2512DKE2M37
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DKE2M37
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.37M OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
2.37MOhm
Series :
RNCF
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
150V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
500mW
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
PRECISION
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RNCF2512DKE2M37
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.37MOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C