RNCF2512DKE261K
Mfr.Part #
RNCF2512DKE261K
Description
RES 261K OHM 0.5% 1/2W 2512
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
PRECISION
Resistance :
261kOhm
Datasheets
RNCF2512DKE261K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 261kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C