RNCF2512DKE25K5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DKE25K5
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 25.5K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistance :
25.5kOhm
Power Rating :
500mW
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Series :
RNCF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Working Voltage :
150V
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm