RNCF2512DKE255R
Mfr.Part #
RNCF2512DKE255R
Description
RES 255 OHM 0.5% 3/4W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
255Ohm
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2512DKE255R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 255Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C