RNCF2512DKE255K
Mfr.Part #
RNCF2512DKE255K
Description
RES 255K OHM 0.5% 1/2W 2512
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
255kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
EAR99
Working Voltage :
150V
Datasheets
RNCF2512DKE255K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 255kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C