RNCF2512DKE237K
Mfr.Part #
RNCF2512DKE237K
Description
RES 237K OHM 0.5% 1/2W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Resistance :
237kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Working Voltage :
150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCF2512DKE237K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 237kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C