RNCF2512DKE1K43
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DKE1K43
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.43K OHM 0.5% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
1.43kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
PRECISION
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Tolerance :
±0.5%
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Series :
RNCF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Datasheets
RNCF2512DKE1K43
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.43kOhm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C