RNCF2512DKE1K05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DKE1K05
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.05K OHM 0.5% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
RNCF
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Resistance :
1.05kohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Additional Feature :
PRECISION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512DKE1K05
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.05kOhm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C