RNCF2512DKE16K9
Mfr.Part #
RNCF2512DKE16K9
Description
RES 16.9K OHM 0.5% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
12 Weeks
Working Voltage :
150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
16.9kOhm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF2512DKE16K9
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 16.9kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C