RNCF2512DKE165K
Mfr.Part #
RNCF2512DKE165K
Description
RES 165K OHM 0.5% 1/2W 2512
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
165kOhm
Power Rating :
500mW
Additional Feature :
PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Working Voltage :
150V
yes
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2512DKE165K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 165kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C