RNCF2512DKE15R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DKE15R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 15 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Additional Feature :
PRECISION
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
15Ohm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Series :
RNCF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
500mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512DKE15R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 15Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C