RNCF2512DKE140K
Mfr.Part #
RNCF2512DKE140K
Description
RES 140K OHM 0.5% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
140kOhm
Tolerance :
±0.5%