RNCF2512DKE12R4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DKE12R4
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 12.4 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
PRECISION
Series :
RNCF
Feature :
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
12.4Ohm
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
1W