RNCF2512DKE11K0
Mfr.Part #
RNCF2512DKE11K0
Description
RES 11K OHM 0.5% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
RNCF
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
150V
Resistance :
11kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RECTANGULAR
Datasheets
RNCF2512DKE11K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 11kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C