RNCF2512DKE10K2
Mfr.Part #
RNCF2512DKE10K2
Description
RES 10.2K OHM 0.5% 1/2W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
TR, 7 INCH
Power Rating :
500mW
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
10.2kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF2512DKE10K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 10.2kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C